02. Dvobarvni ponvičnik v juhi
03. Fritati ali narezane omlete
04. Jetrni žličniki v kostni juhi
08. Mesni žlikrofi ali grebenčki
09. Mesni štrukeljci v kostni juhi
13. Peteršiljevi štrukeljci v juhi
15. Parmezanovi žličniki v juhi
19. Široki rezanci, tanki itd.
21. Vlivanci ali vliti rezanci
23. Zdrobovi cmočki kot jušna zakuha
24. Zdrobovi žličniki brez maščobe
25. Zdrobovi žličniki z maščobo
Sestavine: 6 dag masla ali margarine, 3 jajca, 3,5 dl svežih drobtin, 6 žlic mleka, muškatni orešek, sesekljan peteršilj, sol, 2 žlici moke
Priprava: Penasto umešamo maslo ali margarino, med mešanjem dodajamo rumenjake, nato drobtine, muškatni orešek, peteršilj in mleko. Nazadnje dodamo trd, slan sneg, ga potresemo z moko in počasi z metlico zamešamo, da dobimo gladko testo. Počiva naj 20 minut. Kavno žličko pomakamo v vrelo juho, zajemamo testo ter zakuhavamo cmočke v vrelo juho. Lahko pa testo na dlani oblikujemo v kroglice ter jih zakuhavamo. Zakuha naj pokrita zelo počasi vre 7 minut.
02. Dvobarvni ponvičnik v juhi
Jetrno testo: 2 jajci, 4 dag margarine, 10 dag jeter, 1,25 dl mleka, 1,25 dl drobtin, poper, majaron, sol, 1 žlica moke
Piškotno testo: 4 dag margarine, 2 jajci, 4 žlice mleka, 4 žlice moke, sol
Za jetrno testo: margarino penasto umešamo, posamezno dodajamo rumenjaka, da ohranimo gladko zmes. Dodamo zmleta jetra, mleko, drobtine, poper, majaron in dobro premešamo. Nazadnje rahlo zamešamo trd, slan sneg in moko. Testo razgrnemo na namazan in pomokan pekač za pol prsta na debelo. Po jetrni masi enakomerno nanesemo piškotno testo: penasto umešamo margarino, dodamo rumenjaka, spet premešamo; dodamo mleko in polovico moke ter gladko umešamo. Nazadnje rahlo zamešamo trd slan sneg in preostalo moko. Testo damo na pekač, velik približno 29 x 37 centimetrov, in ga pečemo 20 do 30 minut v pečici, ogreti na 200 °C. Ohlajen ponvičnik razrežemo na centimeter velike kocke ali rombe. Zakuho (ponvičnik) tik pred serviranjem zalijemo z vrelo juho in takoj ponudimo, ali pa jo porazdelimo po krožnikih in prelijemo s čisto juho.
03. Fritati ali narezane omlete
Sestavine: 2,5 dl mleka, 1 jajce, 2 dl moke, sol
Priprava: Sestavine dobro razžvrkljamo v gladko tekoče testo. Spečemo tanke omlete, jih ohladimo (da se lepše režejo), zvijemo, narežemo na tanke rezance ter jih z vilicami raztresemo po pekaču. Potem jih damo v pečico, ogreto na 160 °C; med sušenjem jih večkrat pretresemo, da se enakomerno posuše. Fritate si lahko pripravimo že vnaprej, saj so posušeni dalj časa obstojni. V juho jih damo tik pred serviranjem.
04. Jetrni žličniki v kostni juhi
Sestavine: 3 dag margarine, 1 žlica olja, 2 žlici čebule, 2 jajci, 10 dag jeter, 3 žlice drobtin, 1 žlica moke, ščepec majarona, poper, peteršilj, sol
Priprava: Na olju zarumenimo čebulo, jo vsipamo v skledo k margarini ter premešamo. Posamezno dodajamo jajci, zmleta jetra, drobtine in začimbe. Nazadnje potresemo z moko in še dvakrat z metlico zavrtimo. Testo naj stoji 20 minut. Nato z žličko v vrelo juho zakuhamo žličnike. Vroč naj počasi in pokriti 10–15 minut.
Paljeno testo: 2,5 dl mleka, 7 dag margarine, sol, 16 dag moke, 4 jajca, peteršilj
Priprava: Za paljeno testo damo v kozico mleko, sol in margarino ter pristavimo, da zavre. Z metlico urno zamešamo moko in testo kuhamo 1–2 minuti. Kuhano odstavimo in takoj posamezno zamešamo jajca, da imamo vedno gladko testo. Nadevamo ga v dresirno vrečico in brizgamo na namazan pekač enakomerne zvezdice. Pečemo jih v pečici, ogreti na 190 °C, 12–15 minut. Pečene krapke hranimo v shrambi, ne v hladilniku. Pred uporabo jih stresemo v jušno skledo, zalijemo z vrelo juho in takoj ponudimo. Lahko potresemo še s sesekljanim peteršiljem.
Nasvet: krapke spečemo, ohlajene zapremo v vrečko ali škatlo in postavimo v zamrzovalnik. Ko smo v stiski s časom, pridejo še kako prav. Pred uporabo jih seveda odmrznemo.
Sestavine: 20 dag krompirja, sol, 1 polna žlica kisle smetane ali 3 dag margarine, 1 jajce, 1 zvrhana žlica moke
Priprava: Krompir olupimo, prerežemo, solimo, prelijemo z vodo, da je komaj pokrit, ter kuhamo 20 minut. Kuhanega odcedimo, pretlačimo, dodamo kislo smetano ali margarino in miksamo. Takoj dodamo jajce in v kremasto zmes z ročno metlico zamešamo moko. Z žličko oblikujemo žličnike in jih zakuhavamo v vrelo juho. Pokrijemo in pustimo nevidno vreti 3 minute. Nasvet: moko zamešamo, tik preden bomo oblikovali in zakuhavali žličnike, sicer bo testo postajalo vedno mehkejše in ga ne bomo mogli oblikovati. Zato tega testa ne moremo delati na zalogo.
Sestavine: 3 dag masla, 3 dag moke
Priprava: Iz moke in masla ugnetemo testo, ki ga oblikujemo v kroglice, primerne za zgostitev juhe. Zakuhamo jih v vrelo juho in pustimo vreti na zmerni temperaturi približno 6 minut.
08. Mesni žlikrofi ali grebenčki
Vlečeno (rezančno) testo: 20 dag moke, sol, 1 jajce, 1 žlica olja, 0,5 dl tekočine (voda ali mleko)
Nadev: 15-20 dag mletega mesa (kuhano ali pečeno), 1 žlica olja, 1 drobna čebula, sol, poper, peteršilj, 1 žlica mleka ali smetane, 2 stroka česna
Pripravimo testo za ročno valjanje, ga damo na pomokano desko in pokrijemo s skledo, da počiva 30-40 minut. Medtem pripravimo nadev: čebulo drobno sesekljamo in jo rahlo zarumenimo na maščobi. Z njo odišavimo mleto meso, dodamo sesekljan česen, peteršilj in ostale začimbe. Dobro premešamo. Če je nadev drobljiv, mu dodamo mleko, smetano ali juho. Iz nadeva oblikujemo za lešnik velike kroglice. Testo razvaljamo kot za rezance. V vrsti, v medsebojni razdalji enega prsta, polagamo mesne kroglice na testo, jih s testom pokrijemo in po dolžini odrežemo. Med kroglicami z mezincem testo stisnemo in odrežemo v žepke. Vsakega skrbno zapremo, da robove testa stisnemo, potem pa s strani oziroma z vrha v sredino naredimo luknjo z ročajem kuhalnice, da dobimo grebenčke. Zakuhamo jih v vrelo juho, pokrijemo in pustimo počasi kuhati 10-15 minut.
09. Mesni štrukeljci v kostni juhi
Vlečeno testo: 30 dag moke, sol, 1 jajce, 2 žlici olja, topla voda (približno 2 dl)
Nadev: 2 žlici olja, 2 žlici sesekljane čebule, 30 dag mesnih ostankov, peteršilj, sol, poper, majaron, 1 zajemalka juhe, 1-2 jajci
Priprava: Zamesimo srednje mehko vlečeno testo, ga na deski dobro pregnetemo in hlebček pokrijemo s skledo. Počiva naj vsaj pol ure. Potem ga razvaljamo v večji krog in namažemo z oljem, da se med vlečenjem ne spri-me. Razvlečeno testo premažemo z nadevom: na olju zarumenimo čebulo, dobro prepražimo zmleto meso in odstavimo. Dodamo jajce/-ci, juho, poper, peteršilj, majaron, lahko tudi 2 žlici kisle smetane. Dobro premešamo. Nato štrukelj zvijamo. Ko je štrukelj za prst debel, ga odrežemo in testo zvijamo naprej. Štrukelj razrežemo na štrukelj če s topim predmetom (tankim krožnikom ali jih stisnemo z lesenim nožem). Kuhamo jih 8-12 minut pokrite, da jih rahlja tudi sopara. Štrukelj v kosu pa lahko tudi spečemo damo ga na namazan pekač, ga premažemo z jajcem in spečemo v pečici pri 200 °C. Ohlajenega narežemo in ponudimo z juho.
Sestavine: 16 dag moke, 1 jajce
Priprava: V skledo presejemo moko, ubijemo jajce in ga z vilicami razmešamo med moko ter z rokami napravimo drobljeno kašo. Zakuhamo jo v vrelo juho, da dobimo močnik. Vre naj 10-15 minut. Močnik lahko zakuhamo tudi v mleko.
Nasvet: če pšenično moko zamenjamo z ajdovo, dobimo ajdov močnik ali usukanec.
Omletno testo: 2,5 dl mleka, 1 jajce, sol, 2 dl moke
Nadev: 15 dag kuhanega mesa, 1 žlica olja, 2 žlici sesekljane čebule, 3 stroki česna, poper, 1 jajce, 1 žlica kisle smetane, 3 žlice juhe, peteršilj, sol
Priprava: Iz sestavin za omlete pripravimo gladko omletno testo. Spečemo sedem tankih omlet. Enakomerno jih namažemo z nadevom: k zmletemu mesu dodamo rumeno prepraženo čebulo, česen, kislo smetano, jajce, sol, poper in po potrebi še malo juhe. Napravimo sočen nadev, da se lepo maže. Nato omlete z obeh strani za pol centimetra zapognemo čez nadev in zavijemo v klobasice. Te naložimo v namazan pekač, premažemo z jajcem ali s kislo smetano ter pečemo v pečici, ogreti na 200 °C, 25 minut. Ohlajene omletne klobasice narežemo na pol centimetra debele rezine, jih porazdelimo po krožnikih, prelijemo s čisto juho in ponudimo.
Sestavine: 3 rezine starega kruha ali toasta
Priprava: 3 rezine dva dni starega kruha ali toasta narežemo na kocke in ga na žlici masla ali olja opečemo ali v pečici osušimo (kot prepečenec). Ponudimo s čisto ali gosto kremno juho.
13. Peteršiljevi štrukeljci v juhi
Vlečeno testo: 30 dag moke, polovica žličke soli, 1 jajce, 1 žlica olja, topla voda (1,5-2 dl)
Nadev: 1 jajce, 1 žlica olja, 2 žlici drobtin, 4 žlice sesekljanega peteršilja, 4 žlice naribanega parmezana
Priprava: Zamesimo vlečeno testo, ga na deski dobro pregnetemo in hlebček pokrijemo s skledo. Počiva naj pol ure. Na pomokanem prtu ga razvaljamo, namažemo z oljem in razvlečemo. Pripravimo nadev: iz beljaka napravimo trd sneg, zamiksamo rumenjak in olje ter vse skupaj namažemo na testo. Potresemo drobtine, peteršilj in naribamo sir ter testo razdelimo po dolžini v dva ali tri dele. Vsak pramen zvijemo v palec debel štrukelj. Vsakega razrežemo z lesenim nožem ali s tanjšim krožničkom v 2 centimetra velike štrukeljce. Nekaj jih zakuhamo v 1,5 litra vrele kostne juhe, preostale preložimo na pladenj in v skrinji zamrznemo. Ko se strdijo, jih stresemo v vrečko ali škatlo ter imamo kot rezervo pripravljene za zakuho. Te zakuhamo zamrznjene. Štrukeljci naj vro pokriti počasi 10-15 minut.
Nasvet: sesekljan peteršilj v nadevu zamenjamo z drobnjakom in okus juhe bo še boljši. Lahko pa zelišča v nadevu opustimo in namesto njih bogato naribamo navadni sir in parmezan.
Sestavine: 5 dag margarine ali masla, 2 jajci, 4 žlice mleka, 4 žlice moke, za nožev vrh pecilnega praška
Priprava: Margarino ali maslo penasto umešamo, posamezno dodajamo rumenjaka in dobro zmiksamo, da dobimo kremno zmes. Dodamo mleko in polovico moke ter razmešamo v gladko testo. Iz beljakov napravimo trd sneg, ga solimo, dodamo v umešano osnovo, po njem potresemo preostalo moko, premešano s pecilnim praškom in vse skupaj previdno zamešamo z ročno metlico. Testo razgrnemo v namazan in pomokan pekač velikosti 29 x 37 centimetrov ter damo v pečico, ki smo jo ogreli na 190 °C. Pečemo 15-20 minut. Pečeno ploščo preložimo na desko in ohlajeno narežemo na 1 centimeter velike kockice ali rombe. Tako dobljen ponvičnik tik pred serviranjem prelijemo z juho ali pa ga porazdelimo po krožnikih in ponudimo čisto juho posebej.
Nasvet: če med moko pomešamo 5 dag drobno narezane šunke ali vratovine, bomo dobili šunkin ponvičnik. Druga možnost: med moko pomešamo žlico sesekljanega peteršilja ali drobnjaka.
15. Parmezanovi žličniki v juhi
Sestavine: 5 dag margarine, 2 jajci, 2 žlici parmezana ali naribanega sira, 2 žlici drobtin, 2 žlici moke, peteršilj, sol
Priprava: V skledi penasto umešamo margarino, posamezno jajci in malo drobtin. Nazadnje primešamo preostale sestavine. Testo naj počiva 20 minut. Z žličkama oblikujemo žličnike, ki jih zakuhavamo v vrelo kostno ali zelenjavno juho. Pokrijemo in pustimo počasi vreti 10 minut.
Nasvet: žličniki bodo bolj rahli, če iz beljakov napravimo sneg, ga damo v dobro zmiksano podlago iz margarine in beljakov in po snegu potresemo suhe sestavine, pomešane s sesekljanim peteršiljem.
Sestavine: 1 l juhe, 3 žlice okroglozrnatega riža
Priprava: Riž zakuhamo v vročo, že kuhano juho, in ga v njej kuhamo približno 20 minut. Druga možnost: za jušno zakuho lahko uporabimo tudi posebej kuhan ali pražen riž.
Sestavine: 1 dl riža, 1-2 žlici olja, sol, 2 dl juhe ali vode
Priprava: Riž prepražimo na maščobi, zalijemo z juho ali vročo vodo, solimo, pokrijemo in počasi kuhamo pol ure. Pripravljen riž damo v juho in ponudimo.
Vlečeno testo: 25 dag moke, sol, 1 jajce, 1 žlica olja, topla voda (približno 1,5 dl)
Nadev: 45 dag skute (drobljene), sol, 1 jajce, 2 žlici masla ali olja, 1 žlica drobtin
Priprava: V skledo damo vse sestavine za vlečeno testo in počasi prilivamo vodo. Umesimo srednje krepko testo. Dobro ga pregnetemo. Hlebček odložimo na pomokan pult in ga pokrijemo s skledo. Počiva naj vsaj pol ure. Medtem pripravimo nadev: skuto dobro zdrobimo, zabelimo s prepraženimi drobtinami, zamešamo jajce, sol, in če je zmes suha, prilijemo žlico mleka ali smetane. Na pomokanem prtu razvaljamo in razvlečemo testo, ga namažemo s skuto in zvijemo v dober palec debele štruklje. Z noževim hrbtom jih razrežemo na dva centimetra dolge štrukeljce, polovico zakuhamo v vrelo juho, pokrijemo in pustimo vreti 10-12 minut. Preostale štrukeljce shranimo v skrinji.
19. Široki rezanci, tanki itd.
Osnovni recept: 30 dag moke, 2 jajci, 1 žlica olja
Zabela: 2-3 žlice masla ali olja, 1 žlica drobtin
Priprava: Iz moke, jajc in olja zgnetemo rezančno testo. Hlebček pokrijemo s skledo in naj počiva pol ure. Rezine testa razvaljamo na krpe. Posušimo jih le toliko, da jih lahko lepo narežemo na tanke (testeno krpo zvijemo v palačinko in narežemo tanke rezance) ali široke rezance. Kuhamo jih 8-10 minut. Kuhane široke rezance odcedimo, preplaknemo z vodo in dobro odcejene zabelimo s prepraženimi drobtinami ali samo z maslom ali oljem. Če smo narezali tanke rezance, jih razprostrte malo posušimo in uporabimo kot zakuho za juho. Po tem receptu lahko iz razvaljanega testa narežemo ali natrgamo tudi krpice, ki jih prav tako nekoliko posušimo, nato pa uporabimo kot zakuho za juho. Po podobem receptu, vendar pa naj bo testo nekoliko trše, pripravimo tudi ribano kašo. Testo enostavno naribamo na kuhinjski prtič, pustimo, da se malo posuši in zakuhamo v juho. Če rezance, krpice ali kašo dobro posušimo, jih lahko shranimo in uporabimo še čez nekaj mesecev. Če testo narežemo na širše trakove, imenujemo to široki rezanci, ki so lahko samostojna jed, priloga k mesnim jedem, ali z njimi zgostimo npr. zelenjavno enolončnico. Zabela za široke rezance je lahko nevtralna (glej naš predlog), lahko je slana (z drobtinami ali omako), lahko pa je tudi sladka (na maslu prepražene in sladkane drobtine). Domače testenine nam dajejo glede uporabe zelo široke možnosti. Čeprav je izdelava zamudnejša, kot če testenine enostavno kupimo, pa je njihov okus preprosto nezamenljiv!
Sestavine: 4 dag masla, 3 jajca, 10 dag ožetega belega kruha, 3 stroki česna, peteršilj, 3 žlice kuhane sesekljane špinače, 5 žlic sladke smetane, sol, 1 žlica moke
Priprava: V skledi umešamo maslo, dodajamo rumenjake, drobno sesekljan česen in peteršilj, v mleku namočen, ožet in zdrobljen kruh, špinačo, smetano. Nazadnje rahlo zamešamo trd, slan sneg in moko. Testo razgrnemo na namazan in pomokan pekač (29 x 37 centimetrov) za prst na debelo. Pečemo pri 200 °C 20-30 minut. Pečeno špinačno ploščo takoj ločimo od pekača ter obrnemo na desko. Ohlajeno narežemo na centimeter velike kocke ali rombe. Zakuho zalijemo z juho tik pred serviranjem ali ponvičnik porazdelimo po krožnikih in ponudimo s čisto juho.
21. Vlivanci ali vliti rezanci
Sestavine: 1 jajce, 2 žlici moke (4-5 dag)
Priprava: Iz jajca in moke umešamo gladko tekoče testo (gostejše kot omletno). Počiva naj četrt ure, da se lepše vliva. Vlivance zakuhamo v vrelo juho v tanjšem ali debelejšem curku, pokrijemo in pustimo vreti samo 3-5 minut, sicer izgubi juha aromo.
Nasvet: v testo lahko za spremembo zamešamo žlico sesekljanega drobnjaka ali žlico goste, kuhane in zmi-ksane špinače.
Nasvet: vlivance lahko zakuhamo v vrelo, slano vodo, kuhane odcedimo in jih damo v mesno juho. S tem juha ohrani polni okus.
Sestavine: 5 dag margarine, 2 drobni jajci, 14 dag pšeničnega zdroba, 1 žlica drobnjaka
Priprava: Zmehčano margarino mešamo v električnem mešalniku in postopno dodajamo jajci. V dobro umešano jajčno zmes zamešamo zdrob z narezanim drobnjakom. Testo naj počiva 15 minut, nato ga pretlačimo skozi pasirko z največjimi luknjami ali skozi cedilo v vrelo juho. Tako dobljen zdrobov grah naj vre pokrit počasi 6 minut.
23. Zdrobovi cmočki kot jušna zakuha
Sestavine: 2,5 dl mleka, 1,25 dl pšeničnega zdroba, sol, 4 dag masla, polovica žemlje, 2 jajci,, 2 dag masla, drobnjak ali peteršilj
Priprava: Mleko solimo, dodamo maslo in pristavimo. Ko zavre, zakuhamo pšenični zdrob in mešamo, da se zgosti. Odstavimo. Še vročemu dodamo jajci in na maslu prepražene kockice žemlje ter postavimo na hladno. Iz mase oblikujemo manjše cmoke in/ali svaljke ter zakuhamo v vrelo juho. Počasi naj vroč 10-12 minut. Juho v skledi ali jušniku potresemo s sesekljanim drobnjakom ali peteršiljem.
24. Zdrobovi žličniki brez maščobe
Sestavine: 1 jajce, pšenični zdrob (za težo enega celega jajca)
Priprava: V manjši skodeli z vilicami močno stepemo jajce. Dodamo zdrob, zamešamo in pustimo 5 minut počivati, da se zdrob malo napne. Z žličko, ki jo najprej pomočimo v vrelo juho, zajemamo testo, z drugo, mokro, oblikujemo žličnike in jih sproti zakuhavamo v juho. Zakuhano juho pokrijemo in pustimo počasi vreti 6-8 minut.
25. Zdrobovi žličniki z maščobo
Sestavine: 4 dag margarine, 1 jajce, 8 dag pšeničnega zdroba
Priprava: Margarino penasto umešamo, dodamo jajce, mešamo in počasi med mešanjem dodajamo še pšenični zdrob. Testo za žličnike naj stoji vsaj četrt ure, da se vse sestavine dobro sprimejo. Nato z žličko, ki jo pomakamo v vročo juho, zajemamo testo, z drugo žličko oblikujemo žličnike in drugega za drugim polagamo v vročo juho. Pokrijemo in pustimo vreti približno 10 minut.
Nasvet: testo za žličnike lažje in hitreje pripravimo, če so sestavine kuhinjske temperature. Žličniki bodo še bolj rahli, če iz beljakov napravimo sneg in ga počasi zamešamo med suhe sestavine. Med suhe sestavine po želji zamešamo sesekljan peteršilj ali drobnjak. Čvrstost žličnika ali cmočka preizkusimo tako, da damo vedno najprej kuhati enega, da lahko testo po potrebi še popravimo.
Žvrkljano testo: 1 jajce, 1 dl mleka ali piva, sol, 10-12 dag moke
Priprava: V lončku razžvrkljamo jajce, prilijemo mleko ali pivo, solimo, zamešamo moko in napravimo gosto, komaj tekoče testo. Počiva naj 15 minut. Nato testo skozi pre-tlačevalko z majhnimi luknjami potiskamo v vroče olje. Ko je površina olja polna, pripomoček odložimo, kroglice pa z lopatko mešamo, da se enakomerno obarvajo. Ocvrte pobiramo na cedilo. Nato vzamemo znova v roke pretlačevalko in nadaljujemo z delom, dokler ne ocvremo vsek kroglic. Kroglice hranimo v odprti posodi (skledi) v shrambi.
Obvestila
Nove objave
Obiskali smo splošno knjižnico Novo mesto
Ob slovenskem kulturnem prazniku smo člani skupine za samopomoč iz DOZIS Dolenjske in Bele Krajine obiskali SIK (splošno izobraževalno knjižnico) Mirana Jarca Novo mesto.
Obisk Muzeja Lojzeta Slaka
Februar je v znamenju slovenskega kulturnega praznika. V tem času naj bi si vsak od nas ogledal kakšno prireditev.
Po Prešernovi poti
Kod vse je bival naš pesnik France Prešeren, nam pot, ki se vije okoli Radenskega polja, razkriva v svoji najlepši luči na pohodu.
V letu 2018

Približuje se dan, ko se bomo poslovili od leta 2018 in vstopili v novo 2019.
Beri dalje
Že več let se mi je obdobno pojavljala želja, da bi se udeležila tečaja znakovnega jezika, vend [ ... ]
Beri dalje
Člani Društva oseb z izgubo sluha smo letos posneli film Beg. Zgodba govori o pohodnikih, ki so se [ ... ]
Beri dalje
V torek, 11. decembra, smo si člani Društva oseb z izgubo sluha Dolenjske in Bele krajine na pobud [ ... ]
Beri dalje