10. Rabarbarin gratin (pečenjak)
11. Kompot iz rabarbare in suhih sliv
12. Solata z rabarbaro in piščančjim filejem
13. Rezine z rabarbaro in jagodami
14. Motovilec s pehtranovim kisom
15. Mešana solata z motovilcem in drobnjakom
17. Motovilec z opečeno slanino
19. Motovilec s pomladansko divjo zelenjavo
20. Motovilec s špinačo in zeljem
21. Motovilec z lososovim gratinom
23. Motovilec s piščančjim filejem
24. Solata z gorčičnim prelivom
Sestavine: 3 stebla rabarbare, 1 skodelica jabolčnega soka, sok pol limone , 1 žlica meda
Priprava: Rabarbarina stebla narežemo. V višjo skledo damo narezano rabarbaro, jabolčni in limonin sok ter med in vse zmeljemo z električnim mešalnikom. Paziti moramo, da ne damo več rabarbare, kot je določeno, saj vsebuje veliko oksalne kisline. Listov ne smemo uporabljati, ker niso užitni.
Sestavine: 500 g skute , sladkor po želji sol, 3 beljaki, 4 rabarbarina stebla , 1,5 dl kisle smetane
Priprava: Rabarbarina stebla olupimo, obarimo in nasekljamo. Skuti primešamo sladkor, sol, nasekljano rabarbaro in trd sneg iz beljakov. Postavimo za nekaj ur v hladilnik. Preden postrežemo, odlijemo sok, ki se je izcedil, ter prelijemo s kislo smetano.
Sestavine: 800 g rabarbare , 1 l vode, 1 žlica škrobne moke , sladkor po želji , sol, 1 dl kisle smetane , 1 rumenjak
Priprava: Rabarbaro operemo, odstranimo liste in nitke ter jo narežemo na 2 cm dolge koščke in v vodi skuhamo do mehkega. Dodamo malo sladkorja, prevremo, nato pretlačimo ali zmeljemo. Juho spet pristavimo, dodamo v malo vode razmešano škrobno moko in med stalnim mešanjem kuhamo še 7 minut. Rumenjak razžvrkljamo, premešamo s kislo smetano ter ga med stalnim mešanjem dodamo vroči juhi.
Sestavine: 500 g rabarbare , 50 g masla ali margarine , sol
Priprava: Debela stebla rabarbare olupimo in narežemo na približno 8 cm dolge kose, damo v kozico, v kateri razpustimo maslo, solimo ter počasi dušimo. Dušeno rabarbaro lahko ponudimo k pečenemu mesu ali k popečenemu kruhu.
Sestavine: 200 g riža, 400 g rabarbarinih stebel, 15 g masla , sol, 4 žlice naribanega parmezana, 1 žlica sesekljanega peteršilja
Priprava: Riž prepražimo na maslu in ga zalijemo s slano vodo. Po 10 minutah primešamo oprana ter na 2 centimetra narezana stebla rabarbare. Ko je rižota kuhana, jo potresemo z naribanim parmezanom in peteršiljem.
Testo: 200 g moke, 1 jajce, sol, mlačna voda
Nadev: 2 jajci, 2 žlici goste smetane, 4 stebla rabarbare, 3 žlice olja, sol
Priprava: Iz moke, jajca in soli ter mlačne vode ugnetemo vlečno testo, ki ga pustimo pod ogreto skledo vsaj 30 minut. Spočito testo predenemo na pomokan prt, nekoliko razvaljamo, tanko razvlečemo, debele robove obtrgamo, namažemo z oljem, obložimo s skuto ter z na velike kose narezanimi olupljenimi rabarbarinimi stebli. Testo zvijemo s pomočjo prta, zvitek preložimo v pomaščen pekač in v srednje vroči (150 - 200 °C) pečici pečemo 30 - 40 minut.
Nadev: Skuto pretlačimo, dobro pomešamo z jajci, s kislo smetano in soljo. Če zavitku namesto soli dodamo sladkor, ga ponudimo kot sladico.
Praženec: 5 dl mleka, 4 jajca, 25 dag moke, 4 žlice olja, 5 dag masla, sol, 1 žlica sladkorja
Kompot: 50 dag rabarbare (peclji), 3 žlice sladkorja, sladilo (po potrebi), cimet, klinčki, 2 dl rdečega vina, 1 žlica jedilnega škroba
Priprava: Za kompot zavremo vino z vodo, začimbami in sladkorjem. Rabarbaro očistimo, narežemo na dva centimetrske palčke in damo kuhat. Dodamo v vodi razmešan škrob in naj kompot prevre. Ko je rabarbara mehka, lonec odstavimo s štedilnika in kompot ohladimo. Iz sestavin za praženec pripravimo gosto tekoče testo. Iz dveh beljakov naredimo sneg in ga na koncu primešamo testu, daje praženec rahlejši. Na vročem olju spečemo 4 debelejše palačinke, ki jih raztrgamo ali razrežemo z vilico. V večji ponvi ali kozici segrejemo maslo in na njem zapečemo praženec. K pražencu ponudimo rabarbarin kompot.
Testo: 25 dag margarine, 25 dag moke, 2 jajci, 8 dag sladkorja, 1 žlica ruma, sol, limonina lupina
Nadev: 60 dag rabarbare, 10 dag sladkorja, cimet, 12 dag kristalnega sladkorja
Priprava: Iz moke, margarine, soli, 2 rumenjakov, ruma in limonine lupine zamesimo krhko testo, ki naj počiva dve uri. Z njim obložimo pekač, prst debelo. Z vilicami testo večkrat prebodemo, da se ne izboči. Pečemo 10 minut pri 190 °C, testo obložimo s koščki olupljene rabarbare. Potresemo s cimetom in sladkorjem. Iz beljakov naredimo sneg, ki mu primešamo sladkor. Sneg zravnamo po rabarbari. Potresemo ga še s kristalnim sladkorjem, da se lepo svetlo rjavo zapeče.
Sestavine: 50 dag rabarbare, pol žličke ingverja, 13 dag sladkorja, 25 dag belega kruha, 4 dag margarine, 2 žlici sladkorja
Jajčna krema: 3 jajca, ščepec soli, vaniljev sladkor, 5 dag sladkorja, 40 dag skute, 8 dag mletih mandeljnov, 2 žlici jedilnega škroba, 1,5 dl sladke smetane, 10 dag jagod
Priprava: Rabarbaro olupimo in narežemo na koščke. Z malo vode, sladkorjem in ingverjem jo dušimo, da se zmehča. Kruh narežemo na rezine, ki jih namažemo z margarino. Model za narastke namastimo in vanj zložimo rezine kruha in obložimo z dušeno rabarbaro. Za jajčno kremo penasto vmešamo rumenjake, sladkor, vaniljev sladkor in sol. V kremo vmešamo zdrobljeno skuto, mandeljne, škrob in žlico rabarbare, ki jo prihranimo. Primešamo še smetano in sneg beljakov. Rahlo premešamo in razporedimo po rabarbari. Pečemo v pečici pri 180 °C. Ko je narastek pečen, ga potresemo s sladkorjem in okrasimo z jagodami. Jed ponudimo toplo.
10. Rabarbarin gratin (pečenjak)
Sestavine: 1 sladka smetana, 2 rumenjaka, 1 žlica sladkorja, vaniljev sladkor, 10 dag jagod, 10 dag rabarbare, 2 žlici sesekljanih oreščkov ali orehov
Priprava: V sladko smetano stepemo sladkor in vaniljev sladkor. Previdno dodamo rumenjake in še mešamo. V namaščeno posodo za narastke razporedimo jagode in rabarbaro. Prelijemo s pripravljeno smetano in zapečemo pri 200 °C. Potresemo s sesekljanimi pistacijami ali orehi.
11. Kompot iz rabarbare in suhih sliv
Sestavine: 50 dag rabarbare, pest suhih sliv ali mešanega suhega sadja, cimetova skorja, nageljnove žbice, 5 žlic sladkorja (10 dag), 1-1,5 l vode
Priprava: Slive operemo in damo kuhat. Sladkamo, dodamo cimet in nageljnove žbice (klinčke). Peclje rabarbare operemo, olupimo in narežemo na centimeter dolge kose. Stresemo k slivam, ko so že mehke. Pustimo, da prevre in rabarbara je kuhana. Postrežemo dobro ohlajeno. Kompot lahko pripravimo samo iz rabarbare, ima pa zelo močno kislino. Zato je bolje, dajo mešamo s sadjem, ki ima manj kisline (mešano suho sadje, suhe slive, sveže češnje, hruške, jagode in podobno).
12. Solata z rabarbaro in piščančjim filejem
Sestavine: 30 dag rabarbare, 60 dag piščančjega fileja, 2 žlici olja, sol, poper, 20 dag stebelne zelene, 3 žlice sladkorja, 1,5 dl jogurta, 2 žlici majoneze, 0,5 dl mleka, nekaj listov solate, šopek listov melise
Priprava: Piščančji file narežemo na majhne rezine in spečemo na vročem olju. Rabarbaro in zeleno očistimo in narežemo na majhne koščke. V ponvi karameliziramo sladkor, dodamo rabarbaro in zeleno, zalijemo s pol decilitra vode in dušimo 5 minut. Za preliv zmešamo jogurt, majonezo, mleko, sol in poper. Solatne narezane liste operemo, pomešamo z mesom in dušeno zelenjavo. Solato razdelimo na krožnike in prelijemo z jogurtovim prelivom. K solati ponudimo črn kruh.
13. Rezine z rabarbaro in jagodami
Testo: 25 dag puste skute, 8 žlic olja, 1 jajce, 1 vaniljev sladkor, 8 dag sladkorja, ščep soli, nastrgana limonina lupina, 40 dag moke, 1 pecilni prašek, maščoba za pekač
Nadev: 1 kg rabarbare, 10 dag sladkorja, 75 dag jabolk, cimet
Posip: 15 dag margarine, 20 dag moke, 15 dag sladkorja, ščep soli
Priprava: Zmešamo skuto, jajce, sladkor, vaniljev sladkor, sol, limonino lupino. Posebej zmešamo moko s pecilnim praškom, dodamo jo skutni masi in zamesimo testo. Namastimo pekač in ga obložimo z razvaljanim testom. Rabarbaro olupimo, narežemo, jabolka nastrgamo, pomešamo, dodamo sladkor in cimet. Nadev zravnamo po testu. Iz margarine, moke, sladkorja in soli naredimo drobtine, ki jih potresemo po nadevu. Sladico pečemo približno 35-40 minut pri 180 °C.
14. Motovilec s pehtranovim kisom
Sestavine: 40 dag motovilca, 1 žlica olja, sol, 2 stroka česna, pehtranov kis (kis, vejice pehtrana)
Priprava: Motovilec očistimo, operemo in odcedimo. Pripravimo ga kot drugo solato. Uporabimo pehtranov kis. Za pehtranov kis sveže vejice pehtrana operemo, osmukamo in jih damo v koncentriran kis. Tak kis lahko uporabimo tudi za pripravo drugih solat in kisanih jedi.
15. Mešana solata z motovilcem in drobnjakom
Sestavine: 20 dag motovilca, 4 paradižnike, 4 paprike, 20 dag skute, sol, poper, kis, 2 žlici olja, sesekljan origano in drobnjak
Priprava: Paradižnik in papriko operemo, očistimo, narežemo na rezine. Motovilec operemo in odcedimo. Iz olja, kisa, soli, popra in pretlačene skute naredimo preliv. Dodamo ga zelenjavi in solato premešamo. Potresemo s sesekljanimi zelišči.
Sestavine: Skleda motovilca, 3 žlice zmletih orehov, 2 žlici olivnega olja, sol
Priprava: Motovilec je najboljši s čim manj dodatki. Ima orehast okus, zato se zelo sklada z orehi. Motovilec očistimo, operemo in pustimo celega. Dobro ga odcedimo in damo v skledo. Prelijemo z oljem in potresemo z orehi in soljo.
17. Motovilec z opečeno slanino
Sestavine: 20 dag motovilca, 10 dag korenja, 2 žlici sesekljanih orehov, 10 dag slanine, 2 rezini črnega kruha, 3 žlice jabolčnega kisa, 3 žlice bučnega olja, sol, poper
Priprava: Motovilec očistimo, operemo in odcedimo. Korenje očistimo in grobo nastrgamo. Slanino narežemo na kocke in hrustljavo opečemo brez maščobe. Koščke odcedimo na kuhinjskem papirju. Na maščobi od slanine opečemo kocke črnega kruha. Za preliv zmešamo olje, kis, sol, poper. V večjo skledo damo motovilec, korenje, orehe in solatni preliv. Solato premešamo in potresemo s koščki kruha in opečene slanine.
Sestavine: Skleda motovilca, olje, kis, sol, 2 stroka česna
Priprava: Motovilec očistimo, operemo in odcedimo. Dodamo olje, kis, sol in premešamo. Po solati potresemo strt česen.
19. Motovilec s pomladansko divjo zelenjavo
Sestavine: Skleda motovilca, večji šopek čemaža, sol, 2 žlici bučnega olja, jabolčni kis
Priprava: Motovilec je odličen tudi z divjo zelenjavo. Vzamemo enake dele motovilca in čemaža. Solato lahko mešamo tudi z drugimi rastlinami. Motovilec očistimo in operemo. Primešamo narezan čemaž. Solato začinimo in ponudimo.
20. Motovilec s špinačo in zeljem
Sestavine: 15 dag špinače, 15 dag zelja, 25 dag motovilca, 2 stroka česna, 2 trdo kuhani jajci, 2 žlici olja, 1 žlica gorčice, kis, sol
Priprava: Očiščeno in oprano špinačo in zelje narežemo na tanke rezance. Zmešamo z očiščenim in opranim motovilcem. Dodamo preliv. Zanj sesekljamo česen, jajci, primešamo sol, poper, olje, kis in gorčico. Solato premešamo.
21. Motovilec z lososovim gratinom
Sestavine: 20 dag motovilca, 2 šalotki, 2 žlici kisa, 2 žlici olivnega olja, sol, poper, 4 rezine toasta, 2 stroka česna, 2 dag margarine, 1 dl suhega belega vina, 1 žlica vermuta, 1 dl sladke smetane, 60 dag lososovega fileja brez kože, 2 jajci
Priprava: Motovilec očistimo, operemo in odcedimo. Šalotko očistimo sesekljamo in zmešamo s kisom, oljem, soljo, poprom. Toastu odrežemo skorjo, ga narežemo na kocke in na margarini opečemo. Kruh potresemo s stisnjenim česnom. Lososovo meso narežemo na pol centimetrske kose. Meso solimo, popramo ter zložimo v namaščen pekač, kos zraven kosa. Smetano zmešamo z jajci, vinom, vermutom in prelijemo lososa. V pečici ga zapečemo. Kose gratiniranega lososa damo na krožnike. Na vrh damo kupček motovilca, ki ga zmešamo s šalotkinim prelivom.
Sestavine: 20 dag motovilca, 15 dag pora, 3 dag narezanih lešnikov, sol, poper, 1 žlica vinskega kisa, 2 žlici olja, 5 dag slanine
Priprava: Slanino narežemo in rumeno opečemo v ponvi brez maščobe. Por očistimo, narežemo, blanširamo eno minuto, odcedimo in ohladimo. Lešnike grobo sesekljamo. Opran motovilec odcedimo. Por in motovilec damo v skledo in prelijemo z marinado. Za preliv zmešamo kis, olje, poper in sol. Solato potresemo z lešniki in slanino.
23. Motovilec s piščančjim filejem
Sestavine: 25 dag motovilca, 30 dag korenja, 30 dag cvetače, 30 dag piščančjega fileja, 2 žlici olja, kari v prahu, sol, poper, jogurt, 1 žlica majoneze, 1 žlica limoninega soka, ščepec sladkorja
Priprava: Piščančji file narežemo na kocke in zlato rjavo opečemo na olju. Potresemo s karijem, soljo in poprom. Zelenjavo očistimo. Korenje narežemo na kocke, cvetačo na manjše cvetke. Korenje dušimo na maščobi od mesa. Po 10 minutah dodamo cvetačo. Potresemo s karijem, solimo, popramo in prilijemo deciliter vode. Dušimo 5 minut. Zelenjavo ohladimo z malo tekočine. Motovilec očistimo, operemo in odcedimo. Oreške pražimo brez maščobe. Na krožnike porazdelimo motovilec, dušeno zelenjavo in meso. Prelijemo s prelivom. Za preliv zmešamo jogurt, 2 žlički karija, majonezo, sol, limonin sok, tekočino od dušene zelenjave, ščepec sladkorja in poper. Jed potresemo z oreški.
Ponudimo kot samostojno jed s črnim kruhom.
24. Solata z gorčičnim prelivom
Sestavine: Potrebujemo vsaj tri vrste solate (motovilec, radič, kitajsko zelje), 2 žlici balzamičnega kisa, sol, poper, ščepec sladkorja, 2 žlici belega vina, 2 žlici olivnega olja, 2 žlici sesekljanih orehov, 2 žlici gorčice, 2 rezini rženega kruha
Priprava: Solato očistimo operemo in narežemo na primerne kose. Razporedimo jo na krožnike. Za preliv zmešamo kis, olje, sol, poper, sladkor, gorčico, vino in prelijemo solato. Potresemo s kruhom, ki ga narežemo na kocke, in sesekljanimi orehi.
Obvestila
Nove objave
Obiskali smo splošno knjižnico Novo mesto
Ob slovenskem kulturnem prazniku smo člani skupine za samopomoč iz DOZIS Dolenjske in Bele Krajine obiskali SIK (splošno izobraževalno knjižnico) Mirana Jarca Novo mesto.
Obisk Muzeja Lojzeta Slaka
Februar je v znamenju slovenskega kulturnega praznika. V tem času naj bi si vsak od nas ogledal kakšno prireditev.
Po Prešernovi poti
Kod vse je bival naš pesnik France Prešeren, nam pot, ki se vije okoli Radenskega polja, razkriva v svoji najlepši luči na pohodu.
V letu 2018

Približuje se dan, ko se bomo poslovili od leta 2018 in vstopili v novo 2019.
Beri dalje
Že več let se mi je obdobno pojavljala želja, da bi se udeležila tečaja znakovnega jezika, vend [ ... ]
Beri dalje
Člani Društva oseb z izgubo sluha smo letos posneli film Beg. Zgodba govori o pohodnikih, ki so se [ ... ]
Beri dalje
V torek, 11. decembra, smo si člani Društva oseb z izgubo sluha Dolenjske in Bele krajine na pobud [ ... ]
Beri dalje