Božični čas – res poznamo pomen božiča?
Božič je svetovni praznik v cerkvenem in protestantskem koledarju, ki ga praznujemo 25. decembra.
Že dve tisočletji ga ljudje po vsem svetu tradicionalno obeležujemo s številnimi običaji. Zanimivo je, da smo ljudje nekoč Jezusovo rojstvo praznovali na različne datume, nato pa se je kot ta pomemben dan v naša srca vpisal prav 25. december, ki ga danes poznamo kot verski, kulturni in družinski praznik.
Kako smo božič praznovali nekoč?
Približno dva dni pred božičem so gospodinje spekle orehove potice, medenjakov in božičnega kruha – poprtnika. Gospodarji so se odpravili v gozd po drevesca. Praznovanje božiča je nekoč potekalo na skromnejši način, kot poteka danes. Na sveti večer so se družine zbrale, postavile jaslice, izdelane iz papirja, skupaj okrasile drevesce, na katero so obesili domače kekse, bombone, orehe in drobna jabolka, prižgali so svečke, pokleknili in molili. Družine so se odpravile tudi k polnočnici, kamor so nesle tudi božični kruhek. Pri tem so se praznično oblekli, vzeli bakle, namočene v smolo in se odpravili na pot, ter prepevali božične pesmi.
Kako božič praznujemo danes?
Danes se predpriprave na božični večer pričnejo zelo zgodaj, nemalokrat tudi mesec dni pred božičem. Ljudje hitimo, božič pa izgublja svoj prvotni pomen. Prazničnega okrasja se lotimo že v začetku decembra, zaradi česar smo 25. decembra pravzaprav že vsega naveličani. Namesto, da bi božič predstavljal nekaj lepega, pozitivnega, predstavlja za marsikoga stresno situacijo. Ljudje nismo več tako zelo povezani. Nekoč je praznovanje božiča pomenilo nek običaj, vrednoto. Ena izmed ključnih razlik med »nekoč in danes« je tudi ta, da je bil v preteklosti božič bistveno bolj versko obarvan, danes pa ga praznujemo vsi, tudi ljudje drugih ver, ki živijo pri nas.
Miren božič.
Vir: Slovenec